İlaveler ve Vaat Edilmiş Bir Şiir – İsmet özel

Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: Filbahar.net

Bir şiir kitabı ki içindeki şiir 88 sayfa sürsün ve o şiirin içinde her şeyden biraz olsun. İtiraf etmeliyim ki bu kitabını okurken diğer kitaplarından farklı olacağını tahmin etmemiştim. İsmet Özel okurları için de bu belki bir sürpriz belki de şaşkınlık gibi bir şey oldu. Okuyucular için belki bir ”dumura uğrama” da söz konusu olabilir.

Kitapta İsmet Özel’in gittikçe artan milliyetçilik damarlarını görülebilir. ”of not being a jew” anlam olarak yahudi olmamaktır. Yahudilerin birliklerine nispeten Müslümanların ve topraklar hakkında hassasiyetleri olan insanların yalnızlığına telmihen bu başlığı seçmiştir. İlk kitabı bu başlıkla yayınlanırken bu kitabı ise ”ilaveler ve vaat edilmiş bir şiir” adıyla sürdürmüştür. Bu yüzden bir önceki kitabın bir nevi devamı niteliğindedir.

64 yaşındaki bir şairin hala şiir kurup bu şiirleri söyleyebilme gücünün göstergesidir bu eser. Dilindeki çeviklik ve sözleri kullanma gücü olarak güçlü bir söyleyişe sahiptir. Dilindeki isyanı ve sivriliği yitirmeden oklarını cümleleriyle batırmaya devam ediyor. ”dinosorus’ın rinoseroslara bitimsiz yakınması” Şiir Türk Edebiyatı’nda yazılmış en uzun şiirlerden biri olarak kitapta yer alıyor.

Açıkçası kitabı okurken bu kitabı ben yazsaydım nasıl olurdu, neler denilirdi sorusunu sormadan edemedim. Şuna kanaat ettim ki bu kitabı ben yazsaydım insanlar buna bir ”saçmalık” gözüyle bakabilirdi. Ama İsmet Özel ismiyle yayınlanınca kitaba bakış açısını değiştiriyor. Bir şairin yazdığı tüm şiirlerin iyi olması beklenemez tabi ki. Ama İsmet Özel şiiri iyiden öte içinde çok şey barındıran şiirler yazıp militan ruhlu bir şair olarak kendine bir yer açmıştır.

Kitaba sadece şiir kitabı gözüyle bakmak yanlış. İsmet Özel bu kitabında hem şairliğini hem de düşüncelerini konuşturmuş. Özel’in en belirgin özelliği kalın sesi ile bu sesliliği tüm dinleyenlere ilgi çekici bir şekilde direkt olarak sunmasıdır. Yazdıklarından anladığımız kadarıyla verilmek istenileni direk vermeyen –bu hal bulanık sudaki balığı bulup yakala haline benziyor- aranılması ve üstünde durulması gereken bir tavırla yazıyor.

İlâveler ve Vaat Edilmiş Bir Şiir kitabındaki şiirler modern çağdaki insanlığın sesleri niteliğinde. Bunu yazan kişi ellerini zamanın saatlerine daldırıp eline bulaşan isleri işlemiş gibi sayfalara.

Uzun bir bekleme değildi bu. Şiir ortaya çıkarken kendi seslerini daha evvelki kitapta duyuruyordu. Ama kitap ortaya çıkınca Özel’in yaşına rağmen bir şey yitirmediği ve hala şairliğin o dik kulvarında ayakta durduğunu sağlam şiirlerle bizlere gösterir nitelikte.

Yazana teşekkür ederiz.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s