Kalın Türk – İsmet Özel

Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: filbahar.net

Altı çizilecek satırlarıyla kendi küçük sesi büyük bir kitap olan ‘kalın türk” medeniyet çatışması ekseninde dönen düşünceleriyle notlar aldırır kendinden. Kalın Türk olabilmek için başka şeyler olmadığının ispatını yaparak bunu dellilleriyle İsmet Özel. Tanımını yağtıktan sonmra kalın Türklüğün gerekliliği hakkında konuşmak lazımdı.

”nerede olduğumuzu bildiysek orada olmayı seçmişizdir. Aynı zamanda konu ne olursa olsun cehalet içine gömülüşümüzü seçme yapmaya gü. yetiremiyişimizin sonucudur! Herşeyin bir seçimle olduğunu ve asıl meselenin seçim yapmamak olduğunun altını çizmek lazım. Alis Harikalar Diyarındaki öykü gibi. seçim yapmamışsak ve ya yapamıyorsak demek ki gideceğimiz ya da ulaşmak istediğimiz bir yer ve zaman ayrıca amaç yoktur demektir.

Medeniyetler ve bu medeniyetlerin tarihsel kaynaklarında gözler önüne serilen savaşlar büyük bir değişime yol açmaktadır. Bu değişimler kimi zaman başka dünyalarmış gibi gösterilmektedir. 1. Dünya, 2. Dünya gibi. İsmet Özel bunu kendi tabiriyle, tarihsel süreci ” ikinci dünya üçüncü dünyaya iltihak etti. Böylece gizlenen birşey ortaya çıktı, iyidin iyiye tebarüz etti: Demek ki üç değil, iki dünya varmış denetlenen ve denetleyen dünya” sözleriyle sovyetler döneminde üç dünyadan bahsedildiğini ama durumun böyle olmadığını kendince bir bakış açısıyla dillendirmiştir.

İsmet Özel ayrıca medeniyetler çatışması bağlamında Samuel Hungtington’un ve Spenler’in düşüncelerine yer verip bu düşüncelerin ayak seslerini kendi cümleleriyle genişletip okuyuculara sunmuştur.

İsmet Özel’in ”Kalın Türk” ü bir konuşmanın metinleşmiş hali. Yazarın 93 senesinde İzmir de yaptığı konuşmanın düzenlenmiş hali olarak karışmızda. Genelr olarak Anlatımında İsmet Özel’in medeniyet tanımı olduğu söylenebilir.

Kitapta katıldığım noktalar dışında katılmadığım noktaları belirginleştirmek gerekirse:
Özel’in bir İslam Medeniyeti’nin olmadığını söylemesidir. Özel bu medeniyetinin olmamasının nedeni entellektüel ve iktisadi planda kendilerine mahsus özellikleri olmadığı için yok saymaktadır.

Medeniyetler çatışması’ndan meselesinin özüne yani Türkiye’ye iniyor Özel. Türkiye’yi İslamın anavatanı olaral gördüğünü ve neden Türkiye senin vatanındır sorusuna cevap olarak” Türkiye’de müslümanlar yaşıyor. Türkiye bir dönem müslümanlar tarafından islami vatan kılınmış olduğu için benim vatanımdır” diyor.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s