Başka Masallar – İsmail Kılıçarslan

yazan: bilal can
yazı kaynağı:filbahar.net

Şiirleriyle bildiğimiz ve tanıdığımız İsmail Kılıçarslan’ın bu kitabını görünce çok şaşırdığımı belirtmeliyim. Çünkü bir öykü-masal kitabı olarak karşımıza çıkıyor Birey yayınlarından çıkan ”başka masallar”

Kitapta anlatılanlar Zebercet oğlu Zülküf’ün yaşadıklarıdır. Kitap bir eksiklik üzerine doğmuş denilebilir. Yazarın eksik gördüğü bir şey üzerine. İyi de olmuş. Kitap bir derleme niteliğinde. Yazar da bunu önsöz kısmında ifade ediyor zaten. Teskiret’ül evliya’dan hayattüs sahabeye ve peygamberler tarihinden parçalar da içermektedir. Duyduğumuz, dinlediğimiz hikâyeler İsmail Kılıçarslan’ın diliyle yeniden yorumlanıp ortaya konuşmuştur.

Tüm hikâyelerin ana kahramanı Zebercet oğlu Zülküf’tür. Zülküf tarih içinde ülkelerden ülkelere, savaşlardan zamanlara geçen bir seyyah gibidir. Bazen bilge bir kişinin dizinin dibinde onun ağzının içine bakıp ağzından düşen kelimelerin hiç birini kaçırmadan dinleyen iyi bir dinleyici bazen de gül ile bülbül’ün ilişkisini öğrenmeden duramayan meraklı bir insan, bazen savaşlarda arkadaşını canı pahasına koruyacak kadar yiğit ve savaşçı bir hale bürünüyor. Zaman için mekân içinde değişik durumlara giriyor.

Kitapta geçen hikâyeler Kılıçarslan’ın radyoda seslendirdiği hikâyelerin toparlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Yazar iddialı olmadığını söylese de sağlam kurgu ile ve güzel bir dille karşımıza çıkıyor kitap. Her hikâyenin sonuna konuşan sözler hikâyenin özeti niteliğinde.

”Zebercet oğlu Zülküf, eski ve inatçı bir masalın yapayalnız kalmış kahramanıdır” Bu inatla açıldığı yollardan inadından vazgeçmeden ve yalnızlığına toz kondurmayan yanıyla hikayeden hikayeye geçip bize yine hikmetli sözler söyleyip duracak.

Ağustos 2009

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Başka Masallar – İsmail Kılıçarslan

  1. sabri unal dedi ki:

    okuduğum, masal niyetine kardeşime de okuttuğum güzel bir kitaptır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s