Ölü Köpeğin Dişleri – Taşkın Tuna

yazan: bilal can
yazı kaynağı: kitaphaber.net

Hazırlığı tam olan bir sözün değeri kalbin mihengine değdiği zaman hangi renge gelir! Hangi renge geliyorsa kalp da onu o renk ile tanır o renk ile bilir.

Ölü köpeğin dişleri Taşın Tuna kitaplarının dokuzuncusu olarak yer almış yazdığı kitapları arasında. Kitaba ismini veren konu ise Asr-ı Saadet Döneminde yaşanan bir meseleye dayanıyor. Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) ile sahabeler bir gün bir yerden bir yere giderken yolda bir köpek ölüsüyle karşılaşıyorlar. Sıcak olduğu için de köpek ölüsü güneşin altında kokusunu iyice yaymış olduğu için de çok kötü kokmaktadır. Sahabelerin hepsi bu görüntü karşısında tiksinerek burunları kapatmışlar. Ama Peygamber Efendimiz (s.a.v) ise farklı bir açıdan bakarak ”ama dişleri güzel” demiştir. Kitaba ismini veren bu durum hayata uyarlandığında farklı bakış açıları bize farklı ve güzel şeyler sunabiliri öğrenebiliriz.

Taşkın Tuna yazdığı kitaplarda dili ve anlatımı bakımından okuyucu sıkmadan hatta rahatlatarak yazmıştır eserlerini. Dilindeki sadelik ve bilgi kendini aşikar bir biçimde göstermiştir. Eğer onu gerçek hayatta veya bir tv programında izlemişseniz yüzüne bakıp konuşmalarını dinlediğinizde sıkılmadan kenetlenileceğine eminim.

Fikir ve görüşlerini dolandırmadan cümleler uzatmadan direk söyler ve bu söyleyişini de akıcı bir üslupla engin bir şekilde sunulmuş olan kitap yazarın bu kitap için epey uğraştığının da kanıtı. Taşın Tuna bıu kitabında çoğu şeyden biraz alıp bunu diliyle birleştirdiğinde ortaya çok güzel bir eser çıkmıştır. Bu her şeyin bir araya toparlanması görünürde dağınık olarak gözükse de aslında tek bir amaç için toparlanmıştır. O da bir ”bilinç” elde etmek için.

Kitap ”muhammedi bilinç” in ikinci kitabı olarak yerini almış. Sabır, sevgi, hoşgörü, güven, yardımlaşma, temizlik gibi safi duygular çerçevesi içinde insanlara olaylardan ders çıkartması gerektiğini öğretici nitelikte bir kitap olarak bakış açısını değiştirmek için sayfaları okuyup düşünmek yetiyor.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s