Buraşeyler – Tahsin Saltık

yazan: bilal can
yazı kaynağı: kitaphaber.net

Herkesin şiirden alacağı birşeyler vardır. Şiir söz söyleme sanatı ya da asıl noktada hakikati arama telaşı. Kelimeler denizinde iyi’yi kötüden ayırma gayreti.

Buraşeyler Tahsin Saltık tarafından yazılmış Erguvan yayınları arasından çıkmış. Kitabı okurken dipnotlar arasında sizi bir gezintiye çıkaran, tasarım bakımından da diğer türevlerinden ayrılan bir kitap olmuş.

”bercestesini beraber çıkarsaydık ah o çevrintili sulardan
değil kızamık döküntülerini, ince edebiyatı sadece!”

Şair kitabının ilk şiiriyle okuyucuya ya da dostlarına davetiye yollayıp bu şiir hasbihaline davet ediyor. Kitabı okurken kendimizi bu muhabbetin ortasında buluyoruz. Ortada şiirleriyle bir şair elindeki kalemiyle şiirlerini gösterip açıklamasını yapıyor.

Şiirlerin altına düşülen ve her şiirde bilinmeyen kelimelerin yazılması benim için bir aykırılık olarak geldi. Ayrıca incelik olarak da nitelendirilebilir. Çünkü anlamı bilinmeyen kelimeler için ayrıca bir sözlük gezdirmeye gerek yok.

ismet Özel şiir okuma klavuzunda: ”şiir anlatılmaz bir şeyin anlatılmaya çabalanmasının sonunda anlatılabilir bir şeyin yeniden anlamlı kılınması için gösterilen bşr çabanın sonunda yeterince anlaşılmayan bir şeyin etkili bir anlatıma kavuşturulması uğrunda harcanan çabaların sonunda ortaya çıkar” demiş. içteki herley anlatılamaz. Şiir sadece o içte oluşan düşlerin, hayallerin, düşüncelerin, -şairin dökebildiği kadar- yazma işidir.

Buraşeyler en çok şairinin kitabı. Daha sonra ise okuyanların, duyanların ve birşeyler kapmak isteyenlerin kitabı. Kitapta birçok şiir var ama ben orkide şiirine bakıp bu yazıyı da sonlandırıyorum:

”insan balçıktanmış: melekler ışıktan
düğünçiçekleriyse yosun yosun bir örtü
orkidem: düşlerimde açıyorsun, pervasız mahrem
sâfir fanusumun mum beyazı ağzın, yüzün”

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s