Henry Sen Neden Buradasın 1 – İsmet özel

Bilal Can
Kaynak: kitaphaber.net

İş bu kitap yazarın kendi hakkındaki düşünülen şeyi cerh etme yanı karalama, ortaya atılan savları çürütüp ortadan kaldırmak için kaleme alınmıştır. Bir iç döküşün bir iç söylemin belki de bir intizar karşılığında dile gelmiştir denilebilir.

Kitap evvela bir önsöz niyetine yazılmış uzunca bir yazıyla başlıyor. Ne söylenirse bu önsöz üzerine söylenebilir. Bu uzunluğa İsmet Özel okurları alışıktır. Açık yüreklilikle kaleme alınan kitap bir cimrilik bahsi ile başlıyor.

İsmet Özel cimri midir!

Bu soruya uzun uzun cevaplar vermek yerine ”Henry sen neden buradasın” kitabını okumak lazım. Yazar bu cimrilik bahsini uzunca deşip sorguluyor. Ben de bu soruya cevap olarak diyorum ki- kendisinin yalancısıyım- evet diyorum. İsmet Özel cimridir. Ama bu cimriliğin gerekçelerini de belirterek ”neden” öyle olduğuna eğilmek gerek. ”pişman değilim” diyor cimri olduğum için. Çünkü cimrilik ya da eli sıkılığın ötesine geçmek için uğraştığının anlamını da çıkartmak gerek. Cömertliğin ve cimriliğin onun için ayrı bir anlam taşıdığının da altını çizmek gerek.

İsmet özel tarihi

”Henry sen neden buradasın” bir İsmet Özel klasiğidir. Kendisi bir siyasal bilgiler öğrencisi olarak sol gurubun havasını teneffüs etmiştir. Ayrıca Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek’le ilgili bir hatırasını da aktarmaktadır. Bu bilgilerin aktarmasının sebebiniyse 60’lı yıllatın nasıl bir dokuya sahip olduğunu ve Türkiye’nin hangi durumlardan geçtiğini kendi üzerinden anlatmıştır.

Düşündüklerimin bir kıymet-i hariciyesi olarak;
”Türkiye’de Müslümanların tuzağa düşmek diye bir dertleri, endişeleri olmadı” ve Türkiye bir yere geldiyse bunun tek nedeni olarak Müslümanların ve sosyalistlerin(komünistlerin) başından geçen vakıalar hasebiyle gelmiştir diyor İsmet Özel. Bunu zamanla sosyalistlerle selamlaşıp ömrünün ikinci yarısındaysa Müslümanlarla selamlaşış ve onların bulunduğu havayı soluyan biri olarak bildiriyor.

Yazılan uzun önsöz ”Henry sen neden buradasın” a yönelik sorunun cevabı olarak anlaşılabilir. Henry sen eğer buradaysan o zaman bu anlatılanları bilmek hakkı olduğun gibi bilmen de gereklidir. Bilmeden olmaz. Bu yüzden bilmen önemlidir. Şimdiye kadar Türkiye’de yapılanlar ve neler yapıldığını da bilmek zorunluluğun var. Bu da geçmişi bilmekle olur ancak ve ancak.

”evet, yalnız ben değil, her bir insan dahi tıpkı benim gibi bir muamma olarak doğar ve bir bilmece olarak ölür”

Durmak ve düşünmek bağlamında yaptığımız tefekkür bizim ileriye dönük beslediğimiz amaçlarımızı belirler. İsmet Özel iman ve küfür tanımlarını açıklarken imanın ”bir öz bir içerik bir muhteva” içermesi gerektiğini söylüyor. Ve bunun korunması için de imanın bir kalıbın bir zarfın olması gerektiği üzerinde duruyor. Bu zarfı ve kalıbı da sadece İslam’da bulabiliriz. ”İslamla hangi derecede irtibatlandırılmışsak imanın tecellesine o kadar muttaki oluruz”

Özel’in özellikle tarih hakkında inatla sürdüğü bir gerçek var ki bu da İsmet Özel’in tarihe verdiği önemin ne kadar çok olduğunu gösterir. Asıl mesele şudur: niçin tarihsiz bir dünya hayatı insanlık için bir zehirdir!

Tarih neden önemlidir!

İsmet Özel için bu bilgi ve birikimin herkeste olması gerekir ve önemli bir bilgidir bu. Çünkü insanın bir şahsiyet kazanması açısından tarihini bilmesi şarttır.

”istikametimiz mevcudiyetimizi ele verir” nerde olduğumuzu nerden geldiğimizi bilmezsek nereye gideceğimizi hiçbir zaman bilemeyeceğiz. İstikametimizi bir kalıpta dondurulmuş olarak değil o dondurulacak kalıba girme istikametini gösterebildiğimiz kadar canlıyız.

kasım 2009

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı sosyoloji kitaplığı içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Henry Sen Neden Buradasın 1 – İsmet özel

  1. Geri bildirim: Henry Sen Neden Buradasın – İsmet Özel | Kitap ve Eleştiri Kaynağınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s