Birimiz Ölene Kadar – Aliye Akan

Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: Kitaphaber.netı

Hikaye günümüz edebiyatında önemli bir alandır. Duyguların, yaşanılan anıların, görülen olayların insanda bıraktığı etkinin aşikar bir biçimde ortaya çıkmasıyla olur. Hikayecilik kelimelerin insan hayatında mayalanıp belirli bir olay veya durum örgüsüyle ortaya çıkar.

Bir nokta kitaplığı’nın son dönem çıkardığı kitapları dikkat çekici.Bu kitaplar içinde Aliye Akan’ın ”birimiz ölene kadar” adlı hikaye kitabı bu kitaplık içinde okuduğum ilk kitap olması bakımından benim için önemli bir giriş oldu. İlerleyen günlerde zaman zaman bu yayınevinin kitaplarını paylaşmaya çalışacağım.

Hikayeler bir aşk havasında. Yazarın içinde geçirdiği duygulanımlara örnek teşkil ediyor. Bu bakımdan yazar hikayeleri yazarken en çok kendi hikayesini yazmış. Bu da hikayelerin bir nevi yazarın kendi hayatında geçirdiği, yaşadığı olayların ve durumların yansıması olarak söylenebilir.

Yazar kendi hayatıyla eş tuttuğu hikayaleri anılar defterinin çok uzağında toplamadığını aşikar bir biçimde okuyuculara mimliyor. Her yazan gibi Aliye Akan’da hikayelerini yazarken anılar defterinden çokça yararlanmış. Anılar bir yazar için vazgeçilmez bir hazinedir. Ben bu eşsiz kaynağa genelde yazar başı sıkıştığında baş vurur diyorum ya da asıl anlatılacak olanlar için bir giriş. Bir girizgah olarak anlamlandırıyorum.

Yazarın ”sümbülüm saçları kısa ” diye bir kitabı daha mevcut. O da Bir Nokta Kitaplığı’ndan çıkmış.

Hikayeler genel olarak akıcı ve şiirsel bir havada yazılmış olması yazarın tarzı olarak görülüyor. Sıkmadan, çok fazla betimlemelere hapsetmeden ama bunu yaparken de kelimelerin belini bükmeden, zorlamadan anlamı kullanmasını bence bir eksiklik olarak belirtilebilir.

”neye yarar siyah elması gecenin, sabah kırınca onu içinden sen çıkmıyorsan, mahmur ve bir o kadar umut dolu bakmıyorsan! Bir gün mutlaka, bir sabaha beraber uyanmalıyız, birimiz ölene kadar.”

Hikayelere sinen bir aşkın biraz kırılgan, biraz hüzünsel biraz acımsı hali sonuna kadar devam ediyor. Yazarın içindeki aşka böylece vurgu yapması şiir gibi bir şey. Kitaba güzel demekle yetinmek çok doğru değil. Ama yine de son dönem okuduğum hikaye yazarları arasında kendini sıkmadan okutan bir kitap olmuş bu kitap. Bu yüzden yazanına teşekkür eder devamını dileriz.

Birimiz ölene kadar, Aliye AKAN, Bir nokta kitaplığ

Aralık 2009

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s