Hakan Albayrak Kitabı – Hakan Albayrak

Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: Kitaphaber.net

Hakan Albayrak Vadici. Bir çete reisi olarak yazarlar arasında yerini almıştır. Kendi yolundani kendince şarkılar söylemez o, onun söylediği bazen türküdür bazen bir ezgidir. Diline gelen sözleri başkalarının söylemediği şekilde şekillendirerek söyler. Bu yüzden dili eğriyi yamuğu bilmeden doğruca söyler söylemek istediğini.

Hakan Albayrak Kitabı Hakan Albayrak’ın bir nevi not defteri niteliğinde. İçine şiirleri, düz yazıları, yaptığı röportajlarının derlenip toparlanmış hali. Bu yüzden kitap birkaç nitelik gösterir. Girişi şiir ktabı, ortası Ebuzer’e benzeyen birkaç parça hikayemsi yazılar, sonunda ise yaptığı röportajlar. Kitaptaki Ebuzer’e benzeyen yazıların başka yazılara ilham olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gerekliliği neden koydum! Belki de Ebuzer’in dilimizi, kalbimizi yakmasından olsa gerek.

Hakan Albayrak hakkında ne zaman konu açılsa ben onun hakkında hep şiir yazsın derim. Çünkü şiirleri sözü dolandırmadan direk bir kurşun gibi işler insana. Kısa ama etkili şiirler olarak gerçekliğini hayatın kendisinden alan ve bu gerçekliği okuyana aşılayan bir nitelikte.

Hakan Albayrak’a neden çete lideri dedim. Bu ayıp bir cümle midir! Hayır. Çete lideri dememin sebebi bu liderliğini Nihat Genç ile paylaştığı bir dergi çıkarmalarıdır. Çete dergisi birkaç sayılık ömrü ile bir çok kişiye ulaşmıştır. Birkaç sayılık ömrüne rağmen büyük ses getirmiştir.

“umutsuzlara ölüm * çete ismi anılmadan iktibas yapılamaz * dışardan yazı alınmaz *
abone yapılmaz * zaten bir daha çıkmaz * ilanlarınızı başınıza çalın * çay hazır mı!” gibi sözlerle kendini okuyucuya aşılamıştır bu dergi.

Hakan Albayrak Kitabı işte bu dergide geçen şiirlerinden, yazılarından oluşmuş. Kitap daha sonra röportaj ve diğer yazılarla zenginleştirilip okuyucuya sunulmuş ve güzel bir Hakan Albayrak kitabı ortaya çıkmıştır.

“yaşasın konfederasyon!
yaşasın kamçılar ve köleler
çünkü siyahları sevsem de,
lincoln’ın bir yalancı oldğunu biliyorum.
dengeler adına bırakıldım kendimle başbaşa
burada şehremini’de
ve br hallaç pamuğuna dönüşmüş olarak
kimim ben
nerden gelip nereye gidiyorum
bunun ne önemi var
mossaf besliyor kafka’yı
zen’i amerika finansa ediyor
çünkü heppimizi uyuşturup,
ortadoğu’yu ateşe vermek istiyorlar.”

Bir 7.65’liğim bile yok başlığı altında yazılan şiir hala bile geçerliğini sürdürüyor. Demek ki 1991 den beri değişen bir şey yok şu yaşlı dünyada. İyi bir gözlemci ve araştırmacı olan birinin kaleminden düşen şiirde işte böyle olur.

Hakan Albayrak Kitabı – Hakan Albayrak – Vadi Yayınları

şubat, 2010

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s