Haçlı Seferleri’nden Günümüze Batı’nın Soykırımcı Tabiati – Hakan Albayrak

Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: Habertaraf.com

Bir ezgiydi sanırım şöyle diyordu ”Önce ellerinde İncil sonra tüfekle geldiler, uzak ülkelerin uğursuz insanları” Geldiler ve geçtiler, gelmeye ve geçmeye devam ediyorlar, gelirken hazırlıklı geliyorlar, billboardlarıyla, neon ışıklarıyla, silahları, tankları, uçakları ile geliyorlar. Geçtikleri yerleri çekirge sürüsü gibi talan edip öyle gidiyorlar.

Batı nedir ve neresidir Doğu’nun. Doğu neresidir ve batı neresine düşer. Doğu neye ve kime göre doğudur. Batı neye ve kime göre batıdır. Bu kavramlar geniş çaplı düşünüldüğünde; ezilen sömürülen, yakılan, yıkılan her yer doğudur. Ezen, ezdiren, sömüren, yakan, yıkan olarak da batıdır diyebiliriz. Doğu sadece haritanın sağına düşmüş yerler değil, dünyanın herhangi bir yeri de olabilir, batı da dünyanın herhangi bir yerine tanklarla, uçaklarla, bombalarla hükmetmeye çalışan yerdir. Sadece bunlarla değil, kinle, politikayla, sözle savaş açmış yerdir.

Hakan Albayrak ”Haçlı Seferleri’nden Günümüze Batı’nın Soykırımcı Tabiatı” kitabı üzerine bu doğu ve batı üzerine bir tanımla değil de Batı’nın Doğu üzerindeki emelleri ve yaptıkları üzerine bir tarihi araştırmayla eserini okuyuculara sunmuş. Eser Haçlı Seferleri’nin başlangıcından 11 Eylül 2001 olayına kadar Batı emperyalizminin neler yaptığını, işlerliliğini nasıl sürdüğünü buna karşın Doğu’nun bu durum karşısında nasıl karşılık verdiğini kaynaklarla sunmuştur.

Sömürgecilik faaliyetleri ile misyonerlik faaliyetlerini beraber yürüten Frenkler sözde hümanizm adına yaptıkları katliamlarıyla milyonlarca insanı öldürmüşler ve yine bu hümanizm kisvesi arkasına sığınarak yaptıklarının sözde çağdaşlaşma ve medeniyet getirmek amacında olduğunu vurgulamıştırlar. Bu gün Afganistan, Irak gibi yerlerde de sözde demokrasi getirme çalışmaları da bu kisvenin ürünü olarak sürdürülmektedir. Sonuç harap olmuş şehirler, ölen yüz binlerce sivil, kazanılan yer altı kaynakları, çökertilen bir devlet.

Yazının başında bahsettiğimiz ”önce ellerinde İncil sonra tüfekle geldiler, uzak ülkenin uğursuz insanları” sözüne benzer bir sözü de Bağımsız Kenya’nın babası Jumo Kenyatta demiştir: ”Misyonerler Afrika’ya geldiklerinde bizim toprağımız, onların incili vardı. Gözlerimizi kapayıp huşu içinde dua etmemizi söylediler. Gözlerimizi açtığımızda gördük ki topraklarımız onların olmuş, bize de İncil kalmış.”

Hakan Albayrak
Vadi Yayınları
72 sayfa

Nisan 2010

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s