Yol ve Kavil – Ferhat Kalender

Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: Habertaraf.com

Rahatsız etmiyorsa nedir ki söz!

Yolcu dergisi editörü Ferhat Kalender’in son kitabı Yol ve Kavil Yolcu Kitap’tan okuyucuya sunuldu. Kitap Ferhat Kalender’in Yolcu Dergisinde Seyir Defteri bölümünde yazdığı denemelerden oluşuyor. Kitap bir bakıma hem yazarın hem de Yolcu Dergisi’nin seyir defteri niteliğinde.

Yolcu Dergisi bir söz dergisi olmasının yanında bir fikir, bir karşı duruş, bir eylem, bir ahidin yerine getirilmesi için yola koyulan birkaç insanın el birliğiyle yürüttüğü bir dergidir. Ama birkaç kişiyle yola koyulan dergi geniş kitlelere ulaşmış ve herkesin beğenisini kazanmıştır. Birken binlerce olan; kalbe, gönle, akla doğruyu söylemek ve söyletmek için amaç birliği içinde hedefine ulaşmaya çalışmaktadır. Ulaşmaktadır diyoruz çünkü yol uzun ve zor, meşakkatli, ezber bozan bir şekilde.

Yol ve Kavil’i önemli kılan nedir!

Modernizm ve kapitalizmin demir çarkları altında ezilen doğruların yeniden gün yüzüne çıkarılması amacıyla söylenen sözler, insana, onun kalbine ve aklına gerçeği bir fısıltıyla değil, yürekten bir çığlıkla duyurmaya çalışıyor yazan.
Bünyamin Doğruer ”ey yüzünü ay ışığı çizmiş çocuk” şiirinde ”Elin kalem tutunca söyleyeceksin değil mi!” diye bir soru sormuştu. O doğruları işte eli kalem tutan biri söyledi ve söyleme devam edecek. Doğruların söylenmesi doğruyu büyütür başka akıllara ve gönüllere bu doğruyu, iyiyi ve güzeli söylemeye ahdetmiş bir yazarın söylediğidir Yol ve Kavil.

Hangi Doğrular!

Doğru bir kaç tanedir ama yalanın kuyrukları vardır. Bu doğrular iyinin, özdeki güzelliğin, kalpteki sevginin, yalan değmemiş bir aşkın, bir türküdeki o saf duygunun, acırken bile şarkı söyleyen bir milletin, dilindeki duayı geceye ve gündüze ulayanın, sağlam adımlarıyla yürümeye çalışanın, Anadolu’nun, Balkanların, Ortadoğu’nun, kara kıtanın kara yüzlü ama beyaz gönüllü insanlarının, açlıktan kırılırken bile doğrudan vazgeçmeyenin doğrularıdır. İmanın ve şeksiz şüphesiz inanların, mustazafların ve yenilgi yenilgi büyüyen zaferlerin geleceğine umutla bakanların doğrularıdır.

Yol ve Kavil bir deneme kitabı olarak hazırlanmış olsa da daha çok makale türüne benzeyen yazılardan oluşmuş. Bazı yazıların ”yol haritası” şeklinde doğrunun koordinatlarını belirtmesi buna örnektir bu yüzden makale, düşünce kitabıdır diyoruz. Deneme kitabıdır çünkü yüreğindeki zılgıtları, acıları, öfkeyi, kelimelere değdirerek yazmıştır yazan. Şiir gibidir bazı yazılar, akıcı ve pürüzsüzdür.


Yol ve Kavil
Ferhat Kalender
Yolcu Kitap
114 sayfa

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s