Mayıs yolcusudur gözler


Kelimeleri şerh ederken gece, sözlüğün hayali ezberimde gül, ezberim bir yol güzergâhı bir vaveyla yangını bir dinginlik. Ezberimde aklımın çatırtılarına eşdeğer bir sancı. Sancı benim kalbimin odağında büyüttüğüm imza. Sancı aşk, sancı nisan şarkısı.

Mayısın onatlısında daha doğmamış bir çocuğun gözlerindeyken cesetleşiyor dünya. Dünya leş sürülerini yayarken ortaya bu imzasız güzellemede mecnun sokağını aşamadan leylaya bin sitem…

Güller geçmişse bir cümlede o cümleye bir şehir iliştirmek lazım. O şehir al renginden beyaza, yeşil renkli desenli uçurtmalara kast ediyorsa o şehrin varoşlarına elzem bir yol güzergâhı uzanmalıdır bin bir yerden. Bin bir direkli şehrin gök aynaları. Şehrin gök aynaları yansıtmıyorsa sonsuzluğu boşaltmalı, kuşları iliştirip asmalı o resimlere, o resimlere çocuklar iliştirimeli.

Kavmim bana toprağın bereketini, göğün mavisini, yeşili ve siyahı anlatırken gözlerin daldığı tarafta asi küheylanların koştuğu bir ırmak düşlemeyi de öğreti. O zaman anladım kuşların herhangi bir resimde ne kadar da güzel durduğunu. Mevsimlerin ardına düştüğüm zaman istikametinde ikametgâhım buruk bir eylül seferi. Seferim nisanı ardılıyorken ve mayısa karnımdaki ağrı kadar aşinayken ellerimde toprak kokusu. Ellerimde bir somunun sıcak tarafı, ellerimde harita, ellerimde fener. Ellerimde yok, yok.

Arar oldum. Sesim sesine alışıkken, ikindi sonrası hava bültenlerinin gerçekliğine takılırdı gözlerim, gözlerimden öpen toprağın ve gökyüzünün en renklisini şiire ilmik diye konduruyorken gülkurusu… Ellerim ve gözlerim bir ‘’ve’’ bağlacının bağlamasından sonra birleşik bir cümlede geçen örgü. Anaların sıcak şefkatinden yoğrulmuş bir türküyüm sus cümlesinde zamanın. Şairin ve korkunun söylettiği ağır bir dize. Şiir söylemişse kendi sözünü, içim bin nisyan ve yetiş ey uzakların hatrına düşmüş yediveren. Burada aşk var ve lakin korkum bu aşkın en talihli yerinde mecnun’un çöllere düşmesinde. Mecnun varsa Leyla kendinde, aşık varsa maşuk hüzünde, yol varsa zaman seyrinde, gün varsa gece şiirde.

Geceye söz vermek boşa. Ağır adımların hatırına işlenmiş, külden ve patiskadan, dizginlenmiş atlar, ‘’gözlerine mil çekil ama gibi evler’’, duraklar ve şehir hatları, istikametini yitirmiş yönergelerde pusulasız kalmak fikrime bir nisyandır. Ey benim kadim elifim, ardılanan mevsimlerin seyrinde bir deniz feneri olarak düşmelisin sen bu satıra. Bu satır her kervanın geçtiği bir tümleçle ıslatmaz kendini yağmurda, bu satır her bağlacın ve öznenin geçtiği bir durak olamaz yüklem evvelinde. Bu satır gizli öznelerin ve de öznesiz beklemelerin yalnızlığında kendi haline çizilmiş, bırakılmış, umarsız acılarla kirletilmiş olamazdı.

Mayısı karnımdaki ağrı kadar bilirim. Bir haziran öncesi beklemenin bıraktığı etkiyi taşır kendi içinde. Kendi içinde bir güzellemesi vardır onun. Mayıs güzeldir lakin doğumun öncesine bir göz daha dünyaya alışmamışken. Mayıs güzeldir evet ama haziran güneşinin yakıcılığı ve bir çöl gününün içinde serapları yoktur onun.

Mayıs’a ve eylül içkinliğinde can vermiş hüzne. Sahih rüyalarında şiir yazan şair aklındaki beyaz atlıların ve bir ölü evi burukluğunda önüne düşen gözlerin hangi hüznün ve hangi duygunun odağında kuruduğunu bilmelidir. Bilinmez bir diyarın mayıs yolcusudur gözler. Hem sahih bir rüyadan izlenmiş hem de sahih bir cümlede mimlenmiş işaretleriyle mayıs yolcusudur gözler.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı deneme, habertaraf içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s