Of Not Being A Jew’ a Kismet Olan Bir Yazı Read


Yazan: Bilal Can
Yazı Kaynağı: Filbahar.net

İsmet Özel’in diğer kitapları arasında farklı bir yeri olan Of Not Being A Jew Şule Yayınları tarafından yayınlandı. Kitabı ”bir şairin duruşu nasıl olur” başlığından ayrı olarak değerlendirmek mümkün değil. Çünkü İsmet Özel zor bir şair/yazardır. Onu anlayabilmek için onun yazdığı eserlerden en az birkaç tanesini okumak gerek. Bu da tam olarak yeterli değildir. Çünkü yazdığı eserlerin hem edebi hem sosyolojik hem tarihi hem de felsefik özelliği bulunmaktadır.

Özel eserlerinde kimi zaman bir sosyolog gibi toplumsal sorunlara değinmiş ve çıkarsamalarda bulunarak toplumu değerlendirmiş. Nasıl olması gerektiği hakkında çarpıcı öneriler sunmuştur. Toplumun sorunlarına değinirken bu günden itibaren değil geçmişten gelen bir araştırmayla neden ve sonuçlarını da sunarak okuyuculara bir düşünce adamlığı, fikir öncülüğü yapmıştır.

Fikirleriyle insanları kimi zaman şaşırtan, kimi zaman düşündüren bir şairdir ilkin İsmet Özel. Şiirle damıtılmış bir hayat olarak şairliğinin ona vermiş olduğu güçle ”devriye nöbetini” sürdürmektedir. Sık yazan ve yazdıkları ile ses getiren Özel’in şiirleri ile düz yazıları birbirini örten nitelikte. Şiirlerindeki kapalılık, kendini ele vermezlik düz yazılarında açıklık, sadeliğe bırakmıştır.

Bir Şair Nasıl Nöbet Bekler!

Of Not Being A Jew bu soruyu açıklar nitelikte. Şairin duruşu olmalı, düşüncesi, üzerinde istikrarla gittiği bir yol. Özel de kendine bir yol seçmiş ve bu yolda ilerleyen önemli şairlerden. İkinci yeni kuşağı olarak adlandırılan ve Cemal Süreyya, İlhan Berk, Sezai Karakoç gibi büyük isimlerle birlikte anılan İsmet Özel şiiri hem bu ikinci yeni özelliğini barındırır hem de bu dönemden farklı özellikler barındırır.

Şiire Damıtılmış Bir Hayat

Erbain’deki kırk yıllık şiirleri ve Bir Yusuf Masalı’nda olanı söyleyen bir şair resmi çizen Özel daha sonraki eserlerinde kelimelerini sivrileştirip anlamı ikinci plana atarak şiirin gidişatında başka bir anlam arayan bir şair karşımızda durur.

Of Not Being A Jew siyasal bir duruşu olan bir eser olarak Özel’in diğer kitaplarından ayrılarak okuyuculara sunuldu. Özel’in takipçilerini, meraklılarını, uzaktan bakanları şaşırttığı bu eser Türk Şiiri için de önemli bir eser. Eser ”şiire damıtılmış bir hayat” ın onca seneye rağmen şairliğinden ve duruşundan bir şey kaybetmeyen bir insanın da ustalığını göstererek kendini kabul ettirdi.

Kitaptaki şiirlerin uzunlukları, kısalıkları, açıklılık, kapalılık özellikleri farklı farklı. Bu farklılıklar şiirlerin ayrı ayrı dönemlerde yazıldığının göstergesi. Kimi şiirlerin okuyucuyu sıkacağı belli. Özellikle ” De La Frayeur D’être Plombier Borgne:Nefretimin Yirmi Sebebi” şiirinin 67 sayfalık uzunluğu ve kapalılığı şiir okuyucularını zorlayacağa benziyor.

Of Not Being A Jew
İsmet Özel
Şule Yayınları
167 sayfa

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı makale içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s