Bir Irmak Düşü – Mustafa Özçelik

Şairler düşler ardıllayandır okurlara. Şairler dünyanın mülhem ağrısını dindirmeye çalışan ve geleceğe dair güzellikleri devredip yükselten kelime işçileridir. Yüreklerindeki sızı insanlık tarihi kadar eskidir. Onlar acıyı dillendirirse bu evrensel bir insan acısıdır. Onlar güzeli söylerse bu bilinçlerdeki değil kalplerdeki eşsiz resimlerdir. Onlar hüznü dillendirirse bu pervanenin ateş ile raksıdır. Şair sadece bağ bozumu mevsimini değil tüm mevsimlerin peşi sıra nasıl yaşandığını bilir.

İncir çekirdeğinden zeytin yaprağına, lodostan samyeline, geceden gündüzün ilk ışığına kadar tüm beklemelerin ve beyanların nasıl bir düş ile şekillendiğinin çetelesini tutabilir. Mustafa Özçelik de son kitabında bir ırmak düşü kurarak okuyucuların karşısına çıktı. Aşk ve Niyaz isimli kitabından sonra 5 yıllık bir arayla yayınlanan Bir Irmak Düşü şairin son kitabı olması hasebiyle önemli.

Bir Irmak Düşü Mustafa Özçelik’in Bir Nokta Dergisinde yayınlanan 18 şiirinin toplamından oluşan bir kitap. Eser önsöz olarak ‘’Aşk Beyaz’’ şiiriyle okuru selamlıyor daha sonra ‘’mehriyâr için şiirler’’ ile devam ediyor. Şiirlerin genel teması olarak belirgin bir biçimde aşk teması gözüküyor. Ara ara lirik söylemlerle devam eden şiirler anlam ve dil bakımından okuyucu sıkmadan bir ırmak düşüne doğru götürüyor.

İçinden aktım düş ırmaklarının (15)
Ey içimde boy atan nârin ırmak (18)
Bir ırmak kıyısında seni bulmanın sarhoşluğu (21)
Irmaklardan sen ak bütün güzelliğinle (25)
Artık dağlar içimde ve bütün ırmaklar (40)
Irmaklarına girip çoğaltıyorum susuzluğumu (sayfa43)
İçinden gürül gürül akan ırmaklar (52)
Sensiz duruyor zaman akmıyor ırmaklar (60)
İçinden aktığım yeni ırmak (62)

Belirtilen yerler ırmak kelimesini şairin ne kadar sıklıkla kullandığını gösteriyor. Irmak kelimesi şairde kimi zaman mecazi bir haldeyken kimi zaman bir güzellik abidesi olmuştur. Kimi zaman sahih bir rüyanın geçtiği kimi zaman gerçek ile mecaz arasında bir hayal ürünüdür ırmak. Bu imgelemi sıklıkla kullanan şair düşlerini adadığı, üzerinden şiirler söylediği bir ırmak düşüyle okura güzelliğin dingin sesini, berrak bir şekilde sunmuştur.

Mustafa Özçelik’in şiir dilindeki temel unsur açıklık ve sadeliktir. Kelimeleri cümleler içinde boğmadan, okuyucu sıkmadan gerçek ile hayal arasında bir yolculuğa çıkartır. Yüreğindeki sesleri okuyucuya ustalıkla verir. Her şiirde mutlaka yüksek sesle bir anımsatmaya girişir. Bir ‘’sen’’ üzerinden sunulan şiirler aşkın çocuk kalbiyle nasıl yaşanabilirliğini de ortaya koymaktadır.

“Bak içimdeki çocuk
Derin uykusundan uyandı
Mavi bir gök çıkarıyor düşlerinin arasından
Ölesiye seviyor bir söğüt dalını
Burası dünya diyerek sen diyerek
Gülüyor ve bir gül bırakıyor avuçlarımıza”

Bir Irmak Düşü
Mustafa Özçelik
Bir Nokta Kitaplığı
71 sayfa

Bilal Can

kitaphaber.com.tr

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, kitaphaber.com.tr içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s