Mektuplar – Cahit Zarifoğlu


İsmimin Baş Harflerinden acz tutuyorum…

Günümüzde işlevselliğini eskiye nazaran yitirse de mektuplar iletişim aracı olarak bir dönemim en önemli unsurlarındandı. Teknolojinin gelişmesiyle artık mailler, smsler mektupların yerini almıştır. Bu yüzden mektuplar artık sadece belirli kesimin kullandığı bir tür olarak varlığını sürdürmektedir. Postacı şarkılarının, tekerlemelerinin sıklıkla söylenmemesi de bu türün git gide kullanılmasının azaldığını göstermektedir.

Mektuplar yazarların duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamak açısından önemli edebi türlerdendir. Örneğin Kafka’nın Milena’ya mektupları edebiyat alanında önemli bir yere sahiptir. Yine aynı şekilde Kafka’nın Babaya Mektup ismiyle bilinen mektupları onun duygu ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu türden bir eser de yakın zamanda derlenip toparlanıp okuyuculara sunuldu.

Ahmet Cahit Zarifoğlu’nun Mavera Dergisinin yayınlandığı dönemde dergi için eser gönderen, dergiye katkıda bulunmak isteyen ve Zarifoğlu’nun bizzat şahsına yazılmış mektuplar Mustafa Özçelik’in çalışmasıyla Beyan yayınlarından okuyucuya sunuldu. Mektuplar şairin kişiliğini, düşünce ve duygularını, aksiyon kişiliğini ortaya koyma bakımından ve Zarifoğlu hakkında daha kapsamlı bilgi edinilme bakımından önemlidir. Bu vesileyle Zarifoğlu kitaplığının tamamlanmasına yönelik bir çalışma da olduğu söylenebilir.

Zarifoğlu eserlerindeki dil farklı boyutlardadır. Şiirlerinde metafizik derinlik ve anlaşılmazlık göze çarparken bu düz yazılarda yerini açıklık ve sadeliğe bırakmıştır, hikâyelerindeki aşırı duyarlılık her türden farklı bir yöntemi denediğini ve türler arasında karışıklığa yol açmadan yazdığı türün hakkını vermeye çalıştığının göstergesidir. Mektuplar da Mavera Dergisi etrafında gelişen olayları, durumları Mavera’da yetişen yazarlara bir zarifçe nasıl cevap verilirin göstergesidir.

Mektuplar Zarifoğlu’nun duygu ve düşünce derinliğini açıkça ortaya koyması bakımından önemlidir. Dostlarına, dergiye eser gönderenlere yazılmış mektuplar yazarın hem edebi kişiliğini hem de o dönemin bir resmini ortaya koyar. Mektupların yine bir dönem Mavera Dergisinde eserleri yayınlanmış olan Mustafa Özçelik’in araştırılmasıyla derlenip toparlanması anlamlıdır. Kitap daha kapsamlı ve geniş bir biçimde beklenirken bunun belirli mektuplarla sınırlı kalması özellikle Cahit Zarifoğlu’nu bilip takip edenleri şaşırtmıştır. Eserin 66 mektupla sınırlı tutulması mektupların iyi muhafaza edilmemesi eserin sınırlı kalmasına neden olmuştur.

Zarifoğlu’nun çok sayıda kişiyle mektuplaştığı biliniyor. Bu mektupların sayısının 4 bine yakın olduğu tahmin edilmektedir. Bu mektuplarda kimler yok ki: Ali Haydar Haksal, Ebubekir Eroğlu, Hasan Aycın, Mustafa Aydoğan, Mustafa Ruhi Şirin, eşi Berat Zarifoğlu dâhil 26 kişiye yazılmış toplamda 65 mektup vardır. Bu gün andığımız bu isimler yayın dünyasında önemli yerlere gelmiş kişilerdir.

Zarifoğlu bir Müslüman duyarlılığıyla kalemini oynatan önemli sanatçılardandır. Mektuplarındaki amaçlarından biri de bu duyarlılığı yeni nesillere aşılamaktır. Bu yüzden Mavera Dergisi bir okul, öğretici bir yanı olmuştur. Mektuplar da yeni neslin Zarifoğlu’nu anlama ve onun hakkında düşünmesi için bir vesile olabilir.

Mektuplar
Cahit Zarifoğlu
Beyan Yayınları
192 sayfa

Bilal Can

kitaphaber.com.tr

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, kitaphaber.com.tr içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s