Caddeye Uzak Öyküler


Öyküler belirli kural örgüsü içinde kimi zaman peşinden koşulan hikayelerin birleşmesinden oluşan edebi değeri yüksek olan ve okuyucuya yazıldığı mürekkebin tadına göre değişik hisler veren bir edebi türdür. Kural dedik. Bu kurallar yer, zaman, kişiler üzerinden hareketle işlenen bir hikayeyle kaleme alınıp değerlendirilir.

Caddeye Uzak Öyküler bahsettiğimiz kurallar arasında yer olarak doğu diye tabir ettiğimiz ve haritanın sağ alt köşesine işaretlenmiş yerlere düşen şehirlerde geçen öyküleri-hikayeleri-hayatları okuyuculara sunar. Doğu neresidir? Neden doğudur ya da niye doğudur üzerine söylenilecek çok söz vardır.

Kurak iklime sahip çok karasal geceler ile yaşanılan toprakların hüzünlü insanları arasında sıkı bir bağ vardır. İklimin insan üzerindeki etkisini araştırmak için uzun cümleler kurmayacağız. Ama acılar üzerine söylenilecek sözlerimizi saklıyoruz. Yani ki acı her insanda ortak bir dildir. Irkı, dini, rengi olmayan bir şeydir. Çünkü her insan acı çeker ve bu acının ondaki etkisi aynıdır. Kalp yanması, göz sulanması ile eşdeğerdir. Kalbi yananı anlamak için gözlerine bakmak lazım. Acının en derin bıçak yarasını kalp ağrısı çekenlere sormak lazım. Bu sadece bir aşk ile anlatılamaz. Çünkü evladı ölen bir ananın da kalbi ağrır.

Caddeye Uzak Öyküleri sevmemin tek nedeni sadece Doğu’da geçen hikayeleri toplamasından değil ayrıca acının ve hüznünde insanlarda nasıl durduğunu zihnimde resmetmesinden dolayıdır. Bir gazeteci tarafından kaleme alınan bu öyküler bir gazeteci duyarlılığı ve bir edebiyatçı inceliğiyle işlendiği için ara ara yüksek hüzün taşıyan ve ara ara büyük bir gülümseme ile size yer edecek öyküleriyle sizde yer edecektir.

İstanbul’da geçen hikayelerden sıkılıp farklı hikayeler duymak istiyorsanız taşraya inmeniz gerekir. Taşradaki canlılığın, sevecenliğin İstanbul’dan daha sahici durduğuna şahit olacaksınız. Caddeye uzak öyküler farklı bir ses ve solukla okuyucularını saran ve farklı bir mekan, farklı bir iklimi okuyucusuna yaşatır. Yaşanmış her öykünün yazarın diliyle yeniden işlenip yorumlanmasıyla oluşan öyküler genellikle bir gazetecinin karşılaştığı hikayelerdir. Bu hikayeleri bir gazeteci gözüyle irdeleyen yazar dili önemseyerek okuyucuya vermek istediğini anıları ve düşündükleriyle harmanlayarak vermiştir.

Surların şehri Diyarbakır’dan bir aşk hikayesi, en çok sevilen Piya’nın gözleri ve daha niceleri 20 öykülük bu kitap içerisinde arka sokakların ve doğunun nabzını tutarak işlenmiştir. Barut kokusu, ölüm korkusu, aşk, ironi gibi temaların işlendiği hikayeler bir nevi “doğunun çukurlu yollarına güzelleme”yi de taşıyor.

Caddeye Uzak Öyküler
A.Kadir Konuksever
Agora kitaplığı
142 Sayfa

Reklamlar

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s