Aradığınız yola ulaşılamıyor

Öfke dolu sokakların kirlenmiş kaldırımlarında bıraktıklarım gölgem ve ayak izimdi. Sınır boylarında aldandığım tel örgülerin aramızda hiçbir önemi yoktu. Sen batıyı çekerken ciğerlerine ben doğunun güneşini emiyordum tenimle. Tenim güneş karası, yanık bir türkünün ilk barındırdığı. Barınağım uzun havalarda söylenen Leyla, gecem mecnun güzellemesi, ay kırgın bir dilim gözümde. Sana ulaşmayan yolları silerim ayaklarımla.

Güzellemeler dizecek kadar gücüm var. Güzelliğim aşkın renginden. Dilimde bıraktığım sayfa kesiği avuçlarımda ateşin merhamet ifadesi. Resimlerin yırtılmış renklerine ormanları adayan, ömrüme ömür diye deli küheylanları, aç denizleri, kızıl gün batımlarını izlek diye barındıran sen diye ötreli bir ifadedir. Sen diye belirgin gök boşluğunu yoklarım gözlerinle.

Haziranda kanamak da var. Haziran da yanmak da. Yollar sürgün izinde, sana gelmeyen tarafın esrarengiz gizinde. Yollar mahşerini yaşatıyor özlemin. Yollar barınaksız ve susuz bir deli yüreğin hayallerine seraplar konduruyor.

Neden gergefine gonca deseni çizer ayrılık. Neden gelinler kınalı ellerini aya tutar. Neden gözüne hüzün batmış özlem deli yağmurları perdesine çeker…

Kara gün habersiz bir izlek nara. Kara gün ince bir sızının belirgin yuvası. Nedensiz ve kimsesiz. Gönlünü açık tut üşümüş kalbine kırağı düşmesin ikindi gökyüzüne kan değmesin. Yazın ortasına kış düşmesin.

Kalemler yazabildiği kadar yazacak daha. Aşk adına daha söylenmemiş çok söz var. Şairler yırtacak akıllarındaki perdeleri. Akıl hala anlatamasa da o evreni gönül kuracak ince ve narin dokunuşlarla o heykeli.

Göz gördüğüne inanmalı mı, gönül gözün kördüğümüne mi. Dünya dönenip kendi yurdunda, kendi ekseninde enlemini ve boylamını, günberisini ve ötesini yığmada. Takvimlerden geçip giden resimlerden sepyalaşacak yüzler. Yüzler evrenin sırrı. Sırrın aşikari.

İsimle yayılır insan, isimle yaşar. Büyür. Gelişir. Anlar. Söz ki odur ‘’hiç’e doğar ad’’. Gönlün şirazesi dağılmadan vuslat. Sana ulaşmayan yolları silmeliyim sevgili.

Silmek öylece kımıltısız durmak değil. Silmek bir ateşin kökünden sökülüp yeniden yeşermesi için farklı iklimlere yollamaktır. Silmek bir silginin en hünerli şarkısı, bir taşın en çok yerinde ağırlığıdır. Silmenin bir eylem olacağını bilecek gök, insanlar bu silmenin neden bir sürek olarak gözüktüğü hakkında konuşacak. Silmek. Eylemin tüm kibrine bir nihayetle sokulacak. Yanıbaşımızdaki durağanlığa bir dinamiklik katacak.

Stabilize düşler kuruyorum geçmişim hakkında. Yol girmemiş kaç köy var zihnimde. Hallaçlar gibi savurup yolu, izine gölge mayalayacağım. Hangi sürgün olursa bu sesini en acılı şarkılarda en tiz sese armağan edeceğim.

Büyük. Çok büyük yalanlardan geçerek büyüdük. Kendimizin aslında bir serap seyri mimlemişsek ne ala. Şimdi yolların yolculuk haline bir otobüs kenarının gürültüsünde uyuyoruz uyanıklığımıza. Kendi şahsımıza münhasır eblek suretlerimize zihnimizde canlandırdığımız maskeleri armağan ediyoruz. Armağan, şayet düşmüşse kapımıza bir pullu mektup ve ardına yanık bir ezgi o zaman sahih bir söz beslemek için armağan etmeliyiz kendimize hasreti.

İçimdeki kımıltısını duyarım. Aşk. Kendi varlığını kendine yansıtıp bir süveydaları büyüten, sayfaların harf harf desenlerinde işlenip kalbin bilcümlesine hitap eden.

Romantik akımlardan geçiyoruz, aklımızın başındalığına bir sual eylemeliyiz. Ulaşamadığımız yollar bir aşkın hasret binasını mı kuruyor. Şek ve şüphe olmadan yanıtlamalıyız.

Biz kendi çokluğumuza sevgiliyi de katıp tekleşmeliyiz.

Bilal Can

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, deneme içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s