Malumat

Düş görmek gibi bir şeydir sevmek. Bu cümleyi bir şiire konuk edebilirdim. Bir şiirin tac beytidir diye bu cümleyi kımıldatabilirdim. Sürükleyerek bırakabilirdim. Yapabilirdim, buna seni de şahit ederek. Şahit bulmanın rahatlığını kendimde hissetmek beni rehavete sürükleyebilirdi.

Düş görmek gibidir sevmek. Ya da kendi hükmünde varoluşçu bir eylem biçimidir. Kendini aydınlık bir yerden karanlığa itilmiş gibi hissediyorsan ve kendini yağmurun altında yunmuş lekeli bir gülüş gibi sayıyorsan “ gülmek ne de güzeldir/çiçek tarhlarını bozguna uğratanlara karşı direniş” diyebilirsin. Bunu diyebilmek adına büyük bir yangın yakarak yürüyüşünü hazır etmelisin.

Bir kışı geride bırakmanın zaferini yaşıyoruz. Balkanlardan gelen o soğuk havaları iyi ağırladık diyebilirim. Diyecek çok şey bulmakta güçlük çekmeyenlerdenim. Sana hava sirkülasyonunda konvensiyonel yağışları aktarabilirim, lise yıllarındaki coğrafya bilgilerimle.

Yürümek diyesim geliyor. Uzaktan gelmek gibi bir hale tercüman olsun diye. Uzak gelelim, kendi yakınımıza bir çiçek demeti ile yol açmak gibi. Dirhem dirhem büyütelim kokuyu, korkuya muttasıl açmasın diye günler. Kendimizi boy aynasında, amansız bir yol sürgününde hesap ederek, yürümek diyelim yalın ayak dalmaktır hayallere ve de zordur.Şerhler düşmek sevmeye bu yüzden istikameti olan bir eylemdir. Yürümek kiminin düşünde bir arzın hale gelmesi kimininse halin arz edilmesi demektir. Ya kendine yürümek, şehirler olanca büyüklüğüyle genişlerken insan ruhunu karanlık zindanlarına alarak hapsedip teker teker meta haline getirmekte.

Direnç yanımızla her gün defalarca ayaklanırız. İsyan deriz. Anarşist tavırlı sözlerden hoşlanır, eylem çıkaracak bir durum buluruz. Kendi içimizde savaş tamtamları çalar, içten içe öfke büyütürüz. Oysaki dervişane haller içinde direnç göstermeliyiz olabildiğince bankaların kredi kartlarına, şehirlerin kalabalık sokaklarına, kapitalizmin demir çarklarına. Ya kendimizi kuzgun bir leş gibi sayarak atılacağız daralan vakitlere ya da sismik depremlere gebe kalan yanlarımıza üzüleceğiz. Şehrin beslenme saatlerine aç kalmış kuşların hüznüyle ortak olalım, kendi yüreğini yamarken bulsun bizi karıncalar.

Büyür deriz mesela içimizdeki, ihtiras değil, söylediklerimiz zafer naraları değil, savaş tamtamlarına kulak asmadan kaldırır elimizi ve “merhaba” deriz. Bu söz bizi yarınımıza uyandırır. Bir merhaba sesini katık ederiz kuru sofralarımıza. İçimizdeki denizler kabarır bir merhaba sesiyle. Özleriz içimizden içimize ses olan sesi. Özlemişiz bu sesi. Karşılıksız ve samimice söylenen bir merhabayı. Selam verenimiz çok olsun diye bir kaygıyla değil, selamın bir yanı insanlık damarlarına dokunan eylemdir biçiminde olsun diyedir kaygımız.

Başka bir şeyler de söyleme gücünü kendimizde bırakarak. Kalkarız devrilmiş yanımıza batık bir gemi demirler. Bu gemi ile tarifi zor fakat imkansız olmayan yerlere selam göndermek için ayaklanırız.

İlikleri dolduracak düğmeler bulmalıyız. Kendi yalnızlığında geceye merhem diyedir sarılanlarımız var. Büyük bir çokluk yaşıyor yarımız, yarımız kendine bile küs. Şehirlerin olanca kasvetiyle içindeki küskün bulutların yağışına şiirler adayanımız var.

Şiirler, kendi gerçekliğinde var olmanın bir başka boyutudur. Ben varım demek için demek değil, var olmanın ne demek olduğunu anlamak içindir şiir.

Bilal Can

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, deneme içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s