Hayalhanemize Işık Tutan Metin: Şiir

İlhan Berk Şiirin Gizli Tarihi’nde “Bir şiir yazılıp yeryüzüne çıkmışsa, dünyada bir şeyler değişmiştir” dediği gibi şiir bir süreçtir ve sürecin içinde dağları aşarak kendini ispatlamıştır. Bireysel bir damarı vardır lakin toplumsal ağrılara nükseden bir seslenme biçimidir o. Hangi kelimenin şiirde iyi duracağına karar veren şair/ozan kendi yürek haritasında Linguistik(dil bilim) konularına çok fazla dalmadan hayatın mealini yapmaya çalışır. Siz buna hermeneutik de diyebilirsiniz. Şiirin bir gizli tarihi vardır. İçsel bir sesin, bir dağlanışın ve bir feryadın sesidir. İnce bir çizgiyi dağlayarak çizer şiir. Bu yüzden sert bir iklimden parmaklarına sızan sızısıdır şairin.

Şair nöbettedir. Dünyanın tüm iklimleri, tüm savaşları, tüm rüzgarları, tüm resimleri onun gürzünü ateşe attığı kelimelerdedir. Kelime sahih bir rüyadan arınmışsa ve iyi bir niyetle sayfaya düşmüşse şiir olur. Cemrelerin mevsim haberlerini vermesi gibi bir şeydir bu. İyi şiirin özündeki niyet, şairin kalbine tekrar tekrar fısıldadığıdır. Niyet bir şairin ilk hamlesidir. Önce niyet eder ardından şiire üfler. O zaman belki de İsevi bir nefes gibi şiir sayfada dirilir. Okur da bu şiiri zihninde canlandırır. Şair ırmak düşü kurmuşsa şiirinde okur bu ırmakta yüzen bir imgedir. Şair rüzgar demişse okurun saçları bu rüzgarda savrulmalıdır. Güneş demişse o sıcaklığı duyacak olan okurdur.

Şiirle uğraşan insanların çoğu içinde şiir kelimesi geçen cümlelere aşırı derecede ilgi gösterir, en azından merak eder. Şiir nedir sorusuna dair verilen cevapların çokluğu, şiire ilgi gösteren kişilerin cevaplarıyla orantılıdır. Şiir şudur, budur demek işin kolayı. Asıl olan tanımlamayı bir şiir üzerinden geniş bir biçimde sunmaktır. Herkesin bir şiir tanımı vardır fakat herkesin verdiği tanıma uygun bir şiiri yoktur. Bu yüzden bizi tanımlardan çok “asıl şiirler” ilgilendirir.

Asıl Şiir’e Vurgu Veya Şuara

İsmet Özel “şairin suçsuz yanılgısı şiiri doğurdu” dediği günden beri şuara kesiminin büyük derecede şiire bakışı değişti. Şair nedir ve kimdir sorularını sorduğumuz günlerin ardında verdiğimiz cevaplar bize belirgin şair resimleriyle cevap buldu. Bir İsmet Özel olmak kaç yeni şair olmaktı?

Sorumuzu genele yayarak; her şairin beslendiği başka bir şairi vardır desek acaba bunda yanılmış olur muyuz? Zannetmiyorum. Çünkü şiiri tetikleyen en temel unsurlardan biri başka bir şiirdir. İlk şiirden bu güne şiirler, başka bir şiiri tetikleyerek çıkmıştır. Her ne kadar şairlik bir tarafı ilhamla büyüyen bir duruş şekli olsa da şiiri ancak ve ancak başka bir şiir doğurur.

Asıl şiirler söylendi ve söylenmeye de devam ediyor. İsim isim saymayacağım asıl şiirleri. Her zaman iyi şiirler oldu bu güne kadar. Umutsuzluğa kapılmadan ve kahinlik yapmadan diyebilirim ki zamana saklanmış iyi şiirler var ve bu şiirler zamanla karşımıza çıkacaktır.

Neden Şiir Okuruz?

Dil insanın en etkili silahlarından biridir. Dilini “iyi” olarak kullananlar ve “kötü” olarak kullananların ayrıştığı yerdedir şiir. Bu yüzden en etkili silahın şiirin temel taşı olması şaşırtıcı olmasa gerek.

Şiir bir eksikliğin tamama erdirildiği yerde kendini gösterir. Özel’in tabiriyle “şiir okumak isteriz çünkü bütüne, bütünümüze, bütün içindeki yerimize varma zorunluluğu bu insanı ve insan dışı aygıtla yenmek isteriz. Şiir bu anlamda bir ”yerine getirici” bir silah, bir kalkandır” der.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, poetik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s