1.Parça Track İsmet Özel

Of Not Being A Jew ( Yahudi Olmamak) ismini gördüğünüzde aklınıza bir şey gelmiyorsa İsmet Özel deyin. Şiir bazen görüntüleri de besler. İçten beslediğiniz saatlerin peşine düştüğünüzde gördüğünüz, sizin içinizden akacak bir nehre işarettir. Bu birinci parçadır. Kendinize çalarak saklı tutabilirsiniz.

Erbain’den sonra yazdığı en geniş, en uzun, en üzerinde durulması gereken şiirlerini bu eserinde toplayan Özel, 67 sayfalık şiirle, uzun uzun anlatımıyla anlatımda farklı bir boyuta giriyor.

Şair, toplumun sesine karşılıksız kalmayan kişi miydi? Bu suali kirişlere yazarak tekrar ede ede büyütebiliriz. Şair sesleri duyup duyup önümüze sunan kişi değildir. Bunun altını bir kere çizelim. Fakat şunu söyleyebiliriz. Şair toplumun sesini içinde toplayarak kendi süzgecinden geçirdikten sonra bunu etrafa şiir sesiyle yayar. İsmet Özel bu işi en iyi yapanlardan biri. Kendi içinde sessiz bir biçimde durmayan, söylemek istediklerini söylemek istediği için söylemeyen, söylemek istediğini söylemesi gerektiği düşüncesiyle söyleyen kişidir İsmet Özel. Bu beraberinde anlaşılamamayı getirse de sonuç değişmez. Söyler, gerekirse anlaşılmaz.

Bir şairi büyük göstermek için eğer elinizde bir imkân varsa onun hakkında uzun uzun metinler yazarak, çeşitli antolojilere şiirlerini dâhil ederek, senelerin toplamını yaparak belirtilen senenin şairleri arasında “en göze çarpan isimleri birleştirip o şairin ismini yazarak” onu büyük gösterebilirsiniz. Bu şiirde iyi işler başaramamış olanların işidir. Fakat bazı şairler için bu işlemez. Gereği yoktur. Çünkü onlar şiirleriyle o antolojileri bile yıkacak eserler ortaya koymuştur. İsmet Özel’de bu böyledir. Üzerinde konuşulacak çok şey vardır fakat üzerinde konuşulmasına da gerek yoktur.

İlaveler Ve Vaad Edilmiş Şiir, Of Not Being A Jew’da haberi verilen bir şiirin olduğu ayrı bir kitap. Kitaba sadece bir şiir kitabı gibi yaklaşanlar bu kitaptan sadece şiiri alıp o şiir haliyle avunabilirler. Kitabı tekrardan açıp sayfa sayfa konuşmak lazım. Bu serinin ilk kitabında Yahudi Olmamak başlığıyla çıkan eser sesini artırıp yoluna devam edecek şekilde işlenmiş.

Son şiir demesi olan Bir Vefa Daha – Son İlaveler’ de ise artık Özel’in en uç noktaya götürdüğü şiirlerini dinleyebilirsiniz.

(İsmet Özel hakkında geniş bilgi isteyenler için bakınız: Reşit Güngör Kalkan – Ben İsmet Özel Şair…)

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, edebifikir içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s