Mekanını güzelleştir

mekan

Sezai Karakoç Çağdaş Batı Düşüncesi’nde aktardığı Eugene Ionesco’nun “güzellik, zaruri hayati bir besindir. Bugün, iş yerlerinde, dairelerde, yeni konutlarda insanlar sıkıntıdan patlıyorlar; çünkü güzellik ekmeği nimetinden yoksundurlar (s.73)” cümlesi mekân üzerine “güzellik” kavramı üzerinden sarılmanın gerekliliği üzerine yoğunlaşmaya vesile eden bir cümle olarak bende yer edinir.

Mekânın bir ruhu olduğunu ve bu ruhun insanların üzerine etki ettiği su götürmez bir gerçekliktir. Ruhun diri hali, kişinin mekân içerisinde onun tasallutu altında olması mekânın iyiliği veya kötülüğü üzerine düşünmemizi gerekli kılıyor. İyilik veya kötülük ama neye göre?

İyiliğin yarar kötülüğün zarar sağlaması pragmatist açıdan basit bir öngörüdür. Mekânın iyiye yorulacak tarafı insandaki yurtsuzluk özleminin giderilmesini sağlamasıdır. Zararı ise insanın ufkunu daraltıp mülkiyet anlayışının yaygınlık kazanmasıyla sahip olma – buraya ait olma- ölümün hiç gelmeyeceği anlayışı- maddileşme sorununu da kendisiyle birlikte getirmiştir.

Mekânını güzelleştir. Bu cümleyi düşünürken üzerine konuşulacak mekânları sıralamanın gerekliliğini kendimde bir ihtiyaç olarak gördüm. Mekân; hangi mekân? Bu belki öncelikle ruhun içerisinde olduğu beden, daha sonra bedenin içerisinde durduğu ev, ikamet adresi, daha sonra o evin olduğu mahalle, daha sonra şehir, daha sonra ülke ve en sonunda dünya. Sonuç aslında başlangıçtan itibaren sağlanır. Kendini güzelleştiren evini güzelleştirir, bu birbirini takip ederek devam eder.

Bu gün artık mekânın da bir değişim ve dönüşüme uğraması onun çağın getirmiş olduğu değiştirme etkeninden uzak kalamadığının göstergesidir. Yerel olanın artık evrensele eklemlenmesi, sermaye akışının yoğunlaşarak artması, kültürlerin, dillerin, ekonomilerin birleşmesi, artık çoğu şeyin eskisi gibi olamayacağının habercisi olarak sıralanabilir.

Kapitalizmin kendine farklı alanlar arama çabası günümüzde de hızla devam etmekte olup, bu çaba mekânlar üzerine kaymış bulunmaktadır. Günümüzde televizyon kanallarında emlak-konut reklamlarının yoğun biçimde sunulması, bunun bir yansıması olarak üzerinde konuşulabilecek veriler vermektedir.

Eski çağların mabet isimlerinin yapılan devasa binalara verilmesi, hiyerogliflerle süslenmesi, artık bu mekânların sadece mahrem bir alan çerçevesini değil, bir hayat stilini insanlara sunduğunun açık göstergesidir. Kapitalizmle kendine yabancılaşan insan modernizm ile yalnızlığına çekilmiş, normalde “kendisine çekilmesi” gerekirken “dönülecek bir kendisiyle karşılaşamaması” onu bunalıma sokarak bahsedilen yaşam stilleriyle kendini tatmin etmeye yöneltmiştir.

Mekânını güzelleştir. Bu bir çağrıdır. Güzelin, içsel serüvenini bularak, içerisinde olduğun durumu, yapıyı ve hâli güzelleştir. Bedenin senin mekanındır. Bunu marka fetişizmine girişerek güzelleştirmen bir nevidir. Pahallı makyaj malzemeleriyle boyaman bir nevidir. Pahallı aksesuarlarla bezemen, pahallı evlerde oturman, pahallı araba kullanman hep bir nevidir.

Aslında bu “bir neviler” seni çirkinliğe sürüklemektedir. Sen, kendinin farkına vararak mekanını güzelleştirebilirsin. Kendine çekilerek, metanın kölesi olmayarak, bilinç halini sürekli uyanık tutarak hakikatin ışığı altında kendini, yani ruhunu güzelleştirebilirsin. Bu metafizik bir güzellik bezemesi, bu bir metafizik ayaklanma olabilir senin için. Bu güzellik daha sonra yaşadığın mekâna yansıyacak, evine, yani kalene.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s