Akılda ve Ruhta Uyanış

Eski tarihli gülümsemelerimizi ortaya çıkartın.. İçinize çöken huzursuzluk, mevsimlerin tekerrüründen değil, dünyanın size bıraktığı yılgınlığın etkisinden. Üzerinize yapışan, sizi etkileyen, sizi huzursuzluğa sürükleyen, sizi durmadan sıkan, sizi bunaltan, sizi yabancılaştıran uykunuzdan kurtulun. Bu kurtuluş önce sizi kendinize getirecek ve içten seslenmeye yönelterek “evine hoş geldin” dedirtecek. O hane, senin kutsal dönüşün bir ayaklanma, seni intifadanın onurunu taşımana yöneltecek.

Eylem, hareket, isyan. Düşünmek hareket etmektir der Nurettin Topçu. Düşünmenin sadece zihinsel bir süreç olduğunu düşünenler için bir reddiye taşır bu. Düşünmek, rahatsızlanmaktır. Bu rahatsızlığı gidermeye çalışacak olan düşünen adam kendine yeni bir dünya kuracak. Her gün başka bir güne uyanan bizler, içsel uyanışımızı insanlığın onurunu diri tutmak için alevlendirmeliyiz. Yoksa insanlık kendini bir yalana teslim edecek. Taşlayacak hakikat kapısını ve bir daha geri dönülmez yola itecek. Kendini topraktan sıyırarak ilerlenmeli. Bu uyanış kopartılmış bir yaprağın rahmetle bütünleşmesi olmalı.

Patlayıcı kimyalar gibi uzak gelen atlar gibi aniden patlayan doludizgin. Uyanış bir teslimiyettir. Kendini teslim edeceği gerçeklik hakikatin yansıması olarak gönlünde ve zihninde büyük hareketlenişler getirecek. Uyanış bu yüzden bir aydınlanmayı da getirecek ve kişi uyandığını dünyaya ispata kanıtlayacak. Bu ispat bir karşı duruş, bir hareketleniş, bir eylem, bir aksiyonla yayılacak. Kendi uyanışını gerçekleştirecek insanlar başkalarının da uyanmalarına vesile olacak. Bilgi birikimi salt rasyonel birikime değil, varoluşsal içkinliğine de bağlıdır.

İçsel serüvenini rasyonel aklın getirdikleriyle birleştirerek hakikat- yalan ayrımını yaparak büyütenler ancak gerçek uyanışını ve teslimiyetini gerçekleştirebilir. Dünyada gördüğümüz çatışmalar, uzlaşmalar, polemikler, etkilenmeler, düşünce manevraları, çoğu zaman insanların ilk karşılaştıkları kanıtlar seviyesinde ortaya çıkmaktadır. Ancak, konumuz Müslümanlıksa ve elde etmeye çalıştığımız şey gerçek ise, o zaman bizi içine bıraktıkları şartlar tek belirleyici olmaz. (Özel, 2000:64) Kendi şartlarını oluşturacak bir düsturla ortaya atılan uyanış niyetlisi elbette ki uyanışı elde edecektir.

Bir serüven içerisinde hareketli olmayı, sürekli devinim halinde olmayı göze alan ve sağlam bir niyetle koyulan kişiler uyanışı elde edeceklerdir. Bu uyanış bir tür huzursuzluğu da kendiyle birlikte getirse de huzursuzluk içinde huzuru da elde edecektir kişi. Müslümanlar olarak biz, önce gerçeği görmek ve sonra bu gerçeğin gerçekliğinin neye dayandığını bilmek isteriz. Eğer öğrenmeye çalıştığımız doğrular, herhangi bir felsefe, bir bilimsel sistem veya benzeri düşünme yöntemleriyle edinilecek türden doğrular olsaydı, aklımız, neyin doğru, neyin yanlış sayılması gerektiği konusunda yeterli teminat kabul edilebilirdi. (Özel, 2000:64) Bilişimizin ardındaki gerçeğin yaslandığı “temel bir bilişe” olan inancımız bizim mihenk taşımız olarak sürekli duracaktır. Bu bilgi ile “temel gerçeği” görecek ve bileceğiz. Uyanış bu yüzden bilişimizin sınırlarını bilmekle gelişir, neyi biliyoruz sorusunu sorduğumuzda bilişimize yaslanacak bir “temel gerçek” mevcut değilse o zaman bütüncül bir uyanışı gerçekleştirmemiz mümkün olmayacaktır. Çünkü asıl uyanış akılda ve ruhta olan uyanıştır.

Özel, İsmet. Tehdit Değil Teklif, Şule Yay, İst. 2000
Topçu, Nurettin. Var Olmak, Dergah Yay. İst. 2013

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s