Toplum, şiir ve sanat

https://filbahar.files.wordpress.com/2015/02/3117c-5f4e0bb5660db2e6cb0d35b2ade9526c_1319195479.gif

Aklıma insanlığın ezeli sıkıntılarını yansıtan şiirler geliyor, şiirin nezdinde şiire dair şiirsel sözler söylemek şairlerin boyunlarının borcudur. Fakat şairlerin sadece şiir söylemediğinin de altını çizmemiz gerekir. Şiir bir yaşam biçimiyse şairler yaşam biçimlerine dair sadece şiir söylemez, onlar hakikatin kaç yönü ve kaç misali varsa o kadar yön ve misal içerisinde şiirlerini düşünüş biçimleriyle ifade edip yansıtırlar.

Şiir bir toplumun hafızasıdır ve bu hafıza toplumun sosyolojisini, psikolojisini, tarihini, kültürünü içerdiğini bilmeliyiz. Bir şiir sadece şairin düşünüş biçimiyle açıklanamaz bu yüzden onda cumhura sirayet eden bir muhayyile vardır ve açıklamalar cumhur üzerinden ettirgen bir biçimce de açıklanmalıdır. Lakin bu işleyiş her şairde yoktur. Sadece belirli yani kendine düşünüş biçimini aktarım konusunda belirli bir yön çizmiş şairlerde mevcuttur. Şiirin cumhur için yazıldığını ve bu yüzden önemli misaller barındırdığını söylemek için şiirin hareket noktası olan şairi, şairin şiire bulaşma niyeti olan kalbini, kalbin ilhamına yol açacak yaşantı biçimi ve duygulanımına bakmak gerekir.

Cumhur için olan sanatın bireysel manada tek bir kişiye, toplumsal manada da toplumun tüm kesimine hitap ettiği gerçeğini de unutmadan, şair de duygulanım ve düşünümlerinde toplumdan ayrı, fildişi kulesine çekilip münzevi bir yaşantı biçimi sergileyemez. Tüm bunlar bir zincirin halkaları gibi bir birine bağlı, kenetli, sıkıca işlenmiş ve yine birbirinden ayrılamaz bütünlük içermektedir. Bu bütünlük içerisinde şaire yaklaşımlar onun şiirine, şiirine olan yaklaşımlar onun niyetine, niyetine olan yaklaşımlar kalbine ve duygulanımlarına kadar ulaşabilir. Yaklaşım tersi bir yönden de gerçekleşebilir. Duygulanımlardan şaire ve oradan şiire girişilebilir. Bana göre ister birinci yaklaşım olarak şair merkezli yapılan yaklaşım olsun ister ikinci yaklaşım biçimi olan niyetten hareketle yapılan yaklaşım olsun ikisi de bizi aynı sonuca götürecektir. Bu sonuç da yine bana göre “dert”tir. Derdi olan, dünyayla ilgili bir meselesi olan yazma telaşıyla telaşlanır.

Meselesi olmayanın söyleyeceği sözü, takınacağı bir tavrı, girişeceği bir eylem biçimi olamaz. Derttir insanı bir amaca, bir eyleme, bir söyleme yönelten. Derdi olan derdini gidermek için bir şeyleri değiştirmeye çalışır, çünkü ondaki o dert ona bir sıkıntıdır ve bu sıkıntının giderilmesi gerekmektedir. Şairler de sıkıntılarını gidermek için şiire girişerek kısmi de olsa gidermeye çalışırlar. Fakat giriştikleri bu eylemde bazen sıkıntılarının da boyutu değişebilir. Bu sıkıntı daha da artabilir, sıkıntının farklı boyutlarını da görebilir. Çünkü bir yara ne kadar deşilirse o kadar büyür, bu mantıken böyledir, öyle de olması gerekir.

Sanat işi yoktan var etmek değildir, yaratıştan yeni bir yaratış(Karakoç,2012) çıkartma işidir. Sanatçı yaratıştan bir yaratışı ortaya koyarken bunu taklit ile ortaya koymaktadır. Özelde şiir, genelde sanat Tanrı’ya doğrudur(Karakoç, 2012) bu doğruca sanatçının/şairin hakikati aramayı, bulmayı, onunla bütünleşmeyi amaç edinmesiyle alakalıdır. İster bilinçli olsun ister bilinçsiz bir biçimde olsun tüm sanatlar, sanatçının kalbine ilham olarak hakikatten bir parça taşır, onu okuyacak olanlar hakikat ile aşina olacaklardır.

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, poetik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s