Şiir Yazıyorum Çünkü 2

xıı.

Dünyanın değişebileceğine olan inancım bir soğan zarında, şiir yazıyorum çünkü iyi şairleri arıyorum.

xx.

Şiirin bir vurma biçimi olduğuna dair kanaatim daha da artıyor.

xv.

II.Yeni’nin bittiğini söylüyorlar. Sakın inanma.

xııı.

Şair, derdiyle bu dünyadan ayrılan insandır. Derdinden dolayı yoğun bulutlar gibidir, ne zaman nereye yağacağı belli olmaz.

xıv.

Şairin dilinde “üşüyorum” bir ısınma biçimidir. Acıyı ters döndürme, şairlerin sürekli yeltendiği bir eylemdir. Ağlar fakat güldüğünü ima eden şiirler yazar. Ustalık işte buradadır. Duygulanımını aktarırken, bunu yükü ağır bir insan haliyle değil, felaha kavuşma ümidini kendinde barındıran insan haliyle belirtir.

xv.

Şair olan merkezîdir. Dünyanın tüm acılarını, duygularını merkezinde toplar ve çevresine dağıtır. Merkezden çevreye yayılan sesler düşüncelere etki ederek insanda bir duygulanıma yol açar. Kelimelerin hisleri harekete geçirdiği gerçekliği kendini en çok şiirde gösterir.

xvı.

Şair olan sırrı elde etmek ister. Hakikat ekseninde kendi sırrını modern zamanda daha fazla yitiren insanın şiirden alacağı çok şey vardır. Şiir etrafa bakışı ayrıntılı bir biçimde ortaya koyarak bir bilinçlilik halini oluşturmaya çalışır. Çalıştığı bu bilinçlilik hali, merhametin ve insancalığın oluşması için bir niyet taşır.

xvıı.

Şiir işi bir niyet işidir. Şairin niyetini şiirden okursunuz. Niyetin sahihliği sahih şiirleri doğurur.

xvııı.

Şairin sustukları konuştuklarından fazladır. Şiir bu susmanın işaretidir. Susmasını iyi yapan şairler ancak en iyi şiirleri yazar. Bu susuş vâkıf olunan bir sırrın ifşasını gizlemek içindir. Sırrını aşikâr edende bu sır fazla durmaz. Sırrını iyi setreyleyende ise bu sır sürekli kalır.

xıx.

Şiir, şairlerin “bir gün öleceğim” cümlesini akılda sürekli tekrarlanmasına yol açar. Ölümün gerçekliğini ve hayatın geçiciliğine dair olan bu anımsatıcı söz, şairlerin zihinlerini ölüm- hayat ikilemi arasında gidip gelmesine ve neyin kalıcı, neyin geçici olduğunu ispatlayan bir mihenk taşıdır.

xx.

Derdi olan söylesin.

Bilal Can

About bilal can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Bölümü öğrencisi. Kitaphaber.com.tr 'nin kurucularından, Kütahya'da ikamet ediyor, çay ocaklarını dolaşıyor, acaip derecede sıkıcı kitaplar okuyor. iletişim: bilalcan7250(@)gmail.com
Bu yazı bilal can, edebifikir, poetik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s